District Officers and Staff

District 38 Officers 2017-2018

District Director
Deborah Darbee,
DTM

District
Director
Email Debbie
Program Quality Director
Dave Shlegle,
DTM

Program Quality
Director
Email Dave
Club Growth Director
Barbara “Basha” McCrumb,
DTM

Club Growth
Director
Email Basha
IPDD
Michael Kelly,
DTM

Immediate Past
District Director
Email Mikey
PRO
Jeanette McVeigh, ACB, ALB
District Public
Relations Officer
Email Jeanette
Administration-Manager
Marianne Ferrara, DTM
District
Administration Manager
Email Marianne
Finance Manager
Steve Cole, ACS, CL
District
Finance Manager
Email Steve
Parliamentarian
Lauren Kuik, DTM
District
Parliamentarian
Email Lauren

Division A

Div A Dir
Joshua Smith, ACG, ALB
Division A Director
Email Joshua
Area 10 Dir
Wallace Brenchley, ACG, CL
Area 10 Director
Email Wallace

Area 11 Dir
Penny Devlin, ACB
Area 11 Director
Email Penny

Area 12 Dir
Hector Ortiz, ACB, ALB
Area 12 Director
Email Hector

Tina Jefferson, CC, ALB
Area 13 Director
Email Tina

Cheryl Hartnett, ACB, CL
Area 14 Director
Email Cheryl

Area 15 Dir
Andrea Veikle
Area 15 Director
Email Andrea

Division B

Div B Gov
Joe Smith, ACB, ALB
Division B Director
Email Joe
Area 20 Dir
Denise Angeli-Desiderio, ACS
Area 20 Director
Email Denise

Area 21 Dir
Donna Nusslein, ACB, CL
Area 21 Director
Email Donna

Area 22 Dir
Dave Orkin, ACB, ALB
Area 22 Director
Email Dave

Robin Ratliff, ATMB
Area 23 Director
Email Robin

Area 24 Dir
Elizabeth Spies, ACB, ALB
Area 24 Director
Email Elizabeth

Division C

Div C Gov
Maryellen White, ACS, ALS
Division C Director
Email Maryellen
Area 30 Dir
Frank Perri, ACB, ALB
Area 30 Director
Email Frank

Area 31 Dir
Cynthia Ngaba, ACB, CL
Area 31 Director
Email Cynthia

Area 32 Dir
Marianna Kind, ACB, ALB
Area 32 Director
Email Marianna

Area 33 Dir
Richard Kouhoupt, ACG, ALB
Area 33 Director
Email Richard

Area 34 Dir
Darcel Davenger, CC, CL
Area 34 Director
Email Darcel

Division D

Div D Gov
Paul Caron, ACG, ALB
Division D Director
Email Paul
Richard Barker, CC
Area 40 Director
Email Richard

Area 41 Dir
Joe Callavini
Area 41 Director
Email Joe

Area 42 Dir
Jim Logan, ACB, CL
Area 42 Director
Email Jim

Paula Teachey, CL
Area 43 Director
Email Paula

Area 44 Dir
Lisa Johnson, CC, CL
Area 44 Director
Email Lisa

Division E

Bruce_Spencer
Bruce Spencer
Division E Director
Email Bruce
Leslie Arnold, ACB, CL
Area 50 Director
Email Leslie

Rick Saldan, CTM
Area 51 Director
Email Rick

Area 52 Dir
Stephen Beamer, ACG, ALB
Area 52 Director
Email Stephen

Area 53 Dir
Melissa Draving, CC, ALB
Area 53 Director
Email Melissa

Area 54 Dir
Tea Jay Aikey
Area 54 Director
Email Tea Jay

Division F

Div F Gov
Gary DeSiver, DTM
Division F Director
Email Gary
Area 60 Dir
Nathan Shan, ACB, ALB
Area 60 Director
Email Nathan

Karen Reuter, ACG, ALB
Area 61 Director
Email Karen

Area 62 Dir
Paul Farinaccio, ACS, CL
Area 62 Director
Email Paul

Area 63 Dir
Michael DeCamillis, DTM
Area 63 Director
Email Michael

Area 64 Dir
Priya Sundararaman, CC, ALB
Area 64 Director
Email Priya

Area 65 Dir
Gail Goldfinger, ACS, ALB
Area 65 Director
Email Gail

Division G

Div G Gov
Roxanne “Roxie” Bey, ACG
Division G Director
Email Roxie
Area 70 Dir
Suman Sharma, ACB, ALB
Area 70 Director
Email Suman

Area 71 Dir
Brian Durchin, CC, CL
Area 71 Director
Email BrianBrian Durchin, CC, CL

Area 72 Dir
Julianne Shillington, ACB, ALB
Area 72 Director
Email Julianne

Area 73 Dir
Leah O’Brien, CC
Area 73 Director
Email Leah

Area 74 Dir
Cyrus Mehta, CC, CL
Area 74 Director
Email Cyrus

Division H

Div H Gov
Lynne Hart
Division H Director
Email Lynne
Area 80 Dir
Cate Conti, ACB, ALB
Area 80 Director
Email Cate

Area 81 Dir
Nathan Kohner, CC, ALB
Area 81 Director
Email Nathan

Stephanie Nieves-Sanchez, ACB, ALB
Area 82 Director
Email Stephanie

Area 83 Dir
Tina Marie Coley, CC, ALB
Area 83 Director
Email Tina

Maryna Hradovich, CC, CL
Area 84 Director
Email Maryna

District 38 Staff 2017-2018

Club Extension Chair
Steve Fraundorfer, DTM
Club Extension Chair
Email Steve
Easy Speak Support
Michael Dobbins, DTM
Easy Speak Support
Email Mike
Webmaster
Sam Woods, DTM
Webmaster
Email Sam
Logistics Manager
Jeanne McCarthy, CTM, CL
Logistics Manager
Email Jeanne
Audit Chair
OPEN
Audit Chair
Email OPEN
Contest Advisor
Carol Graves
Contest Advisor
Email Carol
Division Director Mentor
OPEN
Division Director Mentor
Email OPEN
Chief Information Officer
Gary DeSiver, DTM
Chief Information Officer
Email Gary
YLP Chair
Jean Shipos, DTM
Youth Leadership Program
(YLP) Chair
Email Jean
District Recognition Chair
OPEN
Recognition Chair
Email OPEN
DTM Coordinator
OPEN
DTM Coordinator
Email OPEN
Leadership Committee Chair
Michael Kelly, DTM
Leadership Committee Chair
Email Mikey
Open House Coordinator
OPEN
Open House Coordinator
Email OPEN
Chief Ambassador Pathways
Janice Coleman, DTM
Chief Ambassador Pathways
Email Janice
Speechcraft Coordinator
Stephen Beamer, ACG, ALB
Speechcraft Coordinator
Email Steve
Club Retention Chair
Abiola Saba, ACG, ALB
District Club
Retention Chair
Email Abiola
District Advisory Committee
OPEN
District Advisory
Committee Chair
Email OPEN
     

Links

More Information about District 38 Officer
Nomination Process

General District Election
Information